Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Anksiyete Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete; Bireylerin herhangi bir kaygı veya korku anında meydana gelen derin iç sıkıntısı olarak ifade edilmektedir. Anksiyete en ufak bir huzursuzlukta dahi kendisini açığa çıkarabilmektedir. Bu durum daha çok bireyin kendi iç haliyle ve o anki ruhsal halinin baskısıyla meydana gelmektedir. Anksiyete rahatsızlığı olan kişiler dış etkenlerden bağımsız olarak sürekli kendilerini tehdit ve tehlike altında hissederler ve bir yerlerden tehlikeli bir şey gelecekmiş gibi korku duyarlar.

Nedenleri; Anksiyetenin nedeni olarak Uzman ruh bilimciler geçmişte yaşanan olayları göstermektedir. Geçmişte yaşanan bir olaydan duyulan gerilim, korku, huzursuzluk gibi duygusal tepkiler, ilerleyen zamanlarda anksiyete bozukluğuna sebep olabilmektedir. Her insanın geçmiş yaşamında bazı duygusal kötü anlar bulunmaktadır. Ancak bazı kişilerde bu durumlar ileride anksiyete rahatsızlığını tetikleyici etkenlerden olmaktadır. Bilinçaltında bulunan tüm olaylar normal yaşam içerisinde hatıra gelmemektedir. Buna bağlı olarak da anksiyete rahatsızlığı olan kişiler aslında neden korku duyduklarını tam olarak bilemezler ve ifade etmekte zorlanırlar. Bu durumun aşırı şekilde devam etmesi sonucu hastada şizofreni belirtileri dahi meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra korkutucu sanma ve hayalleri hastayı baskı altına alabilmektedir. Anksiyetenin bu şekilde ileri dereceye gelmesi sonucunda da birey artık kendini tanıyamaz hale gelebilmektedir.

Anksiyete Belirtileri; Anksiyete rahatsızlığı bulunan bireylerde birçok fiziksel rahatsızlıklar meydana getirdiği gözlenmiştir. Bunlar, nedensiz yere panik ve korku, hızlı kalp atışları, sürekli uykusuzluk ve sinirlilik, göz bebeklerinde genişleme, ellerin titremesi, el içi ve ayak terlemesi, ağzın kuruması, kasların aşırı gerilmesi, sık sık tuvalet ihtiyacı, tende solgunluk, geçici hafıza kayıpları, baş ağrısı, boyun, baş ve göğüs bölgesinde kızarıklık, El içi ve ayak tabanlarında terleme, huzursuzluk, alınganlık, evham, ürkeklik, geçici hafıza kayıpları, zihin dağılması, yoğunlaşma bozukluğu, olumsuzluk arama hissi, sürekli kötü öngörmedir.

Anksiyete belirtileri nöbet şeklindedir. Nöbetler kendisini genellikle şiddetli korku ya da panik atak şeklinde göstermektedir. Bu hal genellikle aniden ortaya çıkar. Misal olarak, kişi asansöre bindiğinde ani korku hissine kapılması ve kendi içinde kötü senaryolar üretmesi bu şekilde kriz nöbetine girebilmektedir. Anksiyete nöbetleri kendisine pek çok biçimde gösterebilmektedir. Bunlar, istem dışı panik artması, delirme hissi, kontrol kaybı, bayılacak hissi, solunumda sorun, göğüs sıkışması ve kalp çarpıntısı mide bulantısı, ateş basması. Zihinsel ve bilinç sel olarak soyutlama gibi faktörler anksiyete nöbetleri sırasında sık karşılaşılan durumlar olarak sayılabilir.

Türleri, Genel Anksiyete; Bireylerde görülen sürekli korku ve endişe hal biçimidir. Bu korku ve endişe günlük yaşantıyı engelliyorsa genel anksiyete bozukluğu olarak gösterilir. Bu rahatsızlıkta genelde bireyde hiç bitmeyen bir huzursuzluk ve kötü şeyler olacak şüphesi oluşturmaktadır. Süregelen endişe hali olarak da belirtilebilir.

Panik atak; Panik atak en sık görülen Anksiyete bozukluklarından sayılmaktadır. Kişilerde ruh sağlığı açısından farklı ve değişen durumlarda, beklenmedik anlarda, aniden ortaya çıkar. Kapalı alan korkusu, karanlık korkusu, asansör korkusu, uçak korkusu gibi birçok fobi bu rahatsızlığı tetiklemektedir.

Obsesif Zorlantılı Bozukluk; Kişinin durdurulması olanaksız gibi görülen bir düşünceye kapılarak, bu yönde davranışlar göstermesidir. Örneğin, bazı bayanların ocağı kapatıp kapatmama konusunda takıntılı olması Elleri yıkayıp yıkamama konusunda aşırı saplantı hali ve sürekli yıkama hissiyatı gibi kontrol edilemeyen zihinsel zorlamalar olmaktadır.

Sosyal Anksiyete; Bireyin sosyal anlamda eleştiri alması ve aşağılanma korkusundan kaynaklanan bir psikonörotik bozukluğudur. Bu şekilde olan kişiler utangaç bir hal alabilmektedir. Bu sorunun ağır hale gelmesinde ise sosyal manada tamamen soyutlanmış gibi birçok davranış sergileyebilmektedir. Sosyal Anksiyete bazı durumlarda performans anksiyetesi olarak da bilinmektedir. Özellikle sahne korkusu olanlar bu kısma dahil edilmekte.

Travmatik Ruhsal Gerilim Bozukluğu; Hayati önemi olan bir olay sonrası meydana gelen bir anksiyete bozukluğudur. Bu son derece şiddetli seviyede bir bozukluk olmaktadır. Birey yaşadığı olayla ilgili kabuslar ve hayaller görebilmektedir. Bu rahatsızlığı olan kişilerde taşkın dikkat ve korku meydana gelebilmektedir.

Tedavisi; Anksiyete tedavisinde bireyin durumuna göre uygulanabilir birçok yöntem vardır. Uygulanacak tedavi rahatsızlığın türü, şiddeti ve yapısına göre değişmektedir.

Davranışsal Terapi; bu tedavi yöntemi iki alt usulle uygulanmaktadır. Maruz bırakma ve Bilişsel davranışsal terapisi olarak uygulanmaktadır. Bu tedavi yönteminde bireyin içsel çatışmaları ve geçmişte yaşadığı sorunlar üzerinden Anksiyeteye bozukluğu tedavi edilmeye çalışılır. Tedavi süresi hastalara göre farklılık gösterebilmekle birlikte genelde 5-25 hafta arasında seanslar uygulanmaktadır.

Bil-işsel davranış sal tedavi bireyin davranışlarına ve düşüncelerine odaklanarak yapılan tedavi şeklidir. Bireyin anksiyeteye sebep olan negatif düşünceleri tespit edilmeye çalışılır ve birey bunlara meydan okuması sağlanır.

Maruz bırakma tedavisinde ise birey gerekli önlemler alındıktan sonra korktuğu gerçek ya da hayali şeylerle yüzleştirilir. Belli sıralarla tekrarlanan bu terapi sayesinde kişi korktuğu hal ya da objeye karşı zihinsel olarak kendini kontrol etmeyi öğrenir ve zarar görmediğini anlayarak korku hali ortadan kalkması mümkün hale gelir.

İlaçla Tedavi; Anksiyete bozukluğu için genellikle benzodiazepin ve antidepresan içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Anksiyete bozukluğunda genellikle ilaç tedavisi yanında davranış-sal terapilerde uygulanmaktadır. Bu sayede tedavinin iki aşamalı olarak daha faydalı olması sağlanmaktadır.

Anksiyete Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bahar Yorgunluğu Nedenleri?

Bahar Yorgunluğu Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Kekemelik Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik Belirtileri ve Tedavisi

Travma Belirtileri ve Tedavisi

Travma Belirtileri ve Tedavisi

Atipik Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Atipik Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Depresyon İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Vücut Dili Okuma Yöntemleri

Vücut Dili Okuma Yöntemleri

Güncel

Parkinson Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Edimsel Koşullanma Nedir?

Edimsel Koşullanma Nedir?

Paranoya Belirtileri ve Tedavisi

Paranoya Belirtileri ve Tedavisi

Gelotoloji Bilimi ve Faydaları Nelerdir?

Gelotoloji Bilimi ve Faydaları Nelerdir?

Tırnak Yeme Nedenleri

Tırnak Yeme Nedenleri

Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Şiddet Nedenleri ve Çözüm Yolları

Şiddet Nedenleri ve Çözüm Yolları

Şizofreni Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şizofreni Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Stres Belirtileri ve Tedavisi

Stres Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sıkışması Ameliyatı ve Sonrası

Sinir Sıkışması Ameliyatı ve Sonrası

Nemfomani Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Nemfomani Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Cinsel Kimlik Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Kimlik Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Megalomani Belirtileri ve Tedavisi

Megalomani Belirtileri ve Tedavisi

Psikoz Nedir Özellikleri Nelerdir?

Psikoz Nedir Özellikleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6