Stres Nedir Belirtileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Stres Nedir Belirtileri Nelerdir?

Stres nedir? Sorusu, aslında birçok kişinin merak duyduğu bir konudur. Çünkü stres kelimesini gün içerisinde çok sık duyarız. Bu kadar çok duyulan stres, tüm insanlarda görülen bir sorundur. Kimi zaman iş hayatındaki sıkıntılar, kimi zaman aile hayatındaki sıkıntılar ve kimi zamanda eğitim hayatındaki sıkıntılar insanlarda stres sorununun meydana gelmesine neden olur. İnsanların çevreyle uyumunu bozan stres, kişide olup olmadığını gösterdiği belirtilerle çok kolay bir şekilde anlatabilir. Stres, kişinin kendisini rahatsız eden bir ortamda, vücudun verdiği cevap olarak tanımlanabilir. İnsan vücudu, stresli hallerde olduğu zaman kişinin normal zamanlarında verdiği tepkileri vermez. İnsanlar stresliyken kötü olaylarla karşılaştıklarında çok daha farklı tepkiler göstererek değişikliği fark ettirecektir. Günümüzde insan yaşamının son derece değişmesi nedeniyle artık stressiz bir insanın bulunmadığını söyleyebiliriz. Çünkü insanlar en iyi şartlarda bile yaşasa, mutlaka bir nedenden dolayı stres yaşayabilirler. Bazı insanlar sürekli ve aşırı stres altında kaldıkları için gerek psikolojik açıdan gerek fiziki açıdan birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalabilirler. Bazen uzun süreli stres yaşayan insanlarda meydana gelen psikolojik rahatsızlıklar, kişinin intihar etmesine bile neden olabilir. Bu nedenle stresin insanlar için kimi zaman çok büyük tehlikeler saçtığını söyleyebiliriz. Genel olarak bilmek gereken önemli şeylerden biri stressiz insanın yaşayamayacağıdır. Bunun yanında aşırı stresle de insanların yaşaması mümkün değildir. Yani insanlarda stresin dengeli olması gerekir.

Stresin kaynakları

Stresin insanlardaki en büyük kaynağı iş hayatıdır. Kimi zaman iş yapmayan iş yerleri, kimi zaman yoğunluktan dolayı sıkışan iş yerlerindeki insanlar stres yaşayabilmektedir. Bunun yanında ayrıca eğitim hayatında gençlerin girdikleri derslerin zorluğu ya da sınavların zorluğu nedeniyle stres problemleri meydana gelir. Bazı ailelerde aile içi huzursuzluklar meydana gelir. Bu huzursuzluklar annede babada ve çocuklarda strese kaynak olan hallerdir. Son olarak insanların sosyal çevrelerinde yaşadıkları olaylar kişileri strese sokabilir. İnsanlar çevrelerinden duydukları olaylar nedeniyle ya da yaşadıkları olaylar nedeniyle stres yaşayabilirler. İşte bu şekilde stres nedir sorusuna cevap alabiliriz.

Stres, insan vücudunda birçok değişikliğe neden olur. Özellikle insanlarda hormonal olarak dengenin bozulmasına neden olan bu problem, bazen tedavi edilmesi gereken bir hale gelebilir. İnsanlar streslerinden kurtulmak için bazı yolları denerler. Bazı insanların stresinin gitmesi için bu yollar başarılı bir sonuç gösterir. Bu yollardan bir tanesi kişilerin tatile giderek kafa dağıtmasıdır. Kişi içerisinde bulunduğu stresten kurtulmak için şehir gürültüsünden uzaklaşarak daha doğal ortamlarda kafasını dinler. Bunun yanında stresin giderilmesi için kişi fiziksel aktiviteler yapabilir. Spor yaparak stres topları kullanarak, sakız çiğneyerek bile stresten kurtulmak mümkündür. Özellikle ilkokul çocuklarının stres durumlarının giderilmesi çok büyük önem taşır. Çocuklarda fiziksel vücut gibi psikoloji de oldukça hassastır. Bu nedenle meydana gelebilecek en küçük stresli durumlarda bile çocuğun psikolojisi dağılabilir. Genel olarak stresin insanlarda olması gereken ve aşırıya kaçmaması gereken bir psikolojik baskı olduğunu bilmeliyiz. Stres her ne kadar kişinin elinde olmayan bir durum olsa bile insanların bu konuda kendilerini kontrol etmeyi öğrenmeleri, çok daha mutlu bir hayat sürmelerini sağlayacaktır.

Stres Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Özgüvenli Ola Bilmek

Özgüvenli Ola Bilmek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Reenkarnasyon Nedir?

Reenkarnasyon Nedir?

Obsesif Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Obsesif Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sosyopat Belirtileri ve Tedavisi

Sosyopat Belirtileri ve Tedavisi

Melankoli Belirtileri ve Tedavisi

Melankoli Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Otizm Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Otizm Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

A Tipi Otizm Belirtileri ve Tedavisi

A Tipi Otizm Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hiperaktif Nedir? ve Riskleri

Hiperaktif Nedir? ve Riskleri

Güncel

Aşırı Heyecan Nedenleri ve Tedavisi

Aşırı Heyecan Nedenleri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6